4 důvody, proč vám Video Storyboarding ušetří peníze a čas

Storyboarding je technický krok, který pomáhá připravit se na natáčení nebo animaci. Toto je sada obrázků pro každou scénu: někdy detailní, častěji – zjednodušená a schematická, v závislosti na projektu. V tomto článku vám chceme sdělit, jaká je hodnota scénáře a proč zpomaluje, ale naopak zrychluje a usnadňuje fotografování.

Na rozdíl od jiných materiálů připravených v zákulisí, například textu pro hlasatele nebo soundtracku, samotný scénář nebude do videa zahrnut. Zákazníci proto mají tendenci tuto fázi podceňovat: protože není viditelná v konečném výsledku, znamená to, že ji lze kvůli úspoře peněz zanedbávat.

Storyboard – způsob, jak zobrazit budoucí video nebo animaci v obrázcích

Scénář zobrazuje sekvenci a obsah scén. Jeho vytvořením připravíte vizuální obrazy, určíte dynamiku scén, popíšete akce herců nebo postav v rámečku, emoce na jejich tvářích a oblečení, vytvoříte odkaz pro kameramany, střihače a zbytek filmového štábu. Ilustrace ukazují, jak se fotoaparát bude pohybovat, kde se obrázky přiblíží a kde ustoupí. Při pohledu na scénář si můžete snadno představit celé video.

Zde je fragment poměrně podrobného scénáře reklamy, do kterého byl vložen snímek z hotového videa pod každou ilustrací, aby bylo jasnější:

Jak vytvořit scénář

Chcete-li vytvořit scénář, musíte připravit skript a definovat styl videa. To znamená, že před kreslením musíte:

  1. Schválit text: přesně pochopit, co hlasatel čte v zákulisí, jaké řádky říkají herci nebo postavy

  2. Pochopte, jaký styl fotografujete: často se proto shodují na vzhledu jednoho klíčového snímku – statického snímku.

Scénář je nakreslen ilustrátorem, který rozumí procesu natáčení: ví, jak se kamery pohybují, jak kombinovat plány různých velikostí, jak postavy stojí během dialogů, jak se provádí úpravy. Ilustrátorovi pomáhá scenárista nebo copywriter, který v tuto chvíli dokončí práci na textu a dokáže vysvětlit podstatu každé scény. Práce je monitorována manažerem, aby bylo zajištěno, že video vyřeší kreativní problém klienta.

Storyboard je nakreslen ručně na papír pomocí Photoshopu nebo jiných grafických editorů, někdy jsou ilustrace kombinovány s fotografiemi. Vše záleží na projektu: čím obtížnější je natáčení, tím důkladněji se musíte připravit. Pokud je projekt jednoduchý, lze scénář nakreslit.

Storyboardy v aplikaci Boords často připravujeme: můžete tam nahrát ilustrace a označit každý text. Sdílení děl v Boordech je snadné: můžete poslat odkaz klientovi a ten může otevřít scénář v prohlížeči.

V mnoha našich případech ukážeme scénář i konečný výsledek. Například v tomto videu o osobním potenciálu pro charitativní nadaci „Příspěvek do budoucnosti.“

Storyboarding není dlouhý. Příprava na krátkou reklamu je o celodenním úkolu. Storyboard může potenciálně ušetřit mnohem více času a peněz na projektu.

1. Storyboard pomáhá upravit očekávání klientů

Storyboarding snižuje pravděpodobnost přepracování a dalšího natáčení, protože vám umožňuje upravit očekávání klienta ve fázi přípravy. Zákazník obdrží náčrt výsledku, může dát zpětnou vazbu a zhruba rozumí tomu, jak bude video vypadat. A produkční tým obdrží potvrzení, že klient souhlasí s jejich kreativním konceptem.

2. Ve scénáři to bude patrné, pokud video klesá podle dynamiky

Každé video má dynamiku. Tato charakteristika popisuje rychlost, jakou se akce v rámečku odehrávají, scény se mění. Pokud říkají, že video zpomaluje v dynamice, znamená to, že je nudné se na něj dívat, protože v rámečku se nic neděje.

Klienti často chtějí do krátké reklamy přidat hodně obsahu: vyjmenujte všechny výhody společnosti, vyprávějte krásný příběh, přidejte humor. Pokud je veškerý tento obsah vyjádřen hlasatelem a v rámečku se nic nestane, video se ukáže být nudné.

Když ilustrátor do textu nakreslí scénář, budou všechny viditelné momenty okamžitě viditelné. Například pokud je ve videu scéna, kde vypravěč čte text po dobu osmi sekund, a postavy jen stojí a mávají rukou, všimnete si, že dynamika klesá. Chcete-li situaci zlepšit, můžete přemýšlet o tom, co dalšího postavy pro tento text udělají, jak to mohou ilustrovat. Bez storyboardingu je těžké pochopit hustotu scén a vyhodnotit dynamiku.

U animovaných videí někdy provádíme animace – tedy scénář, který ožívá a mění snímek po snímku. Animatic není nutný ve všech projektech; dynamiku lze často vysledovat ve statických ilustracích. Ale v dlouhých reklamách s mnoha postavami nebo například v expandéru pro IT produkt je užitečné vytvořit animatic, abyste se ujistili, že neexistují žádné zdlouhavé scény.

V tomto případě jsme pro Evotor.PAY ukázali všechny fáze vývoje videa: storyboard, animatic a ilustrace.

3. Storyboarding pomáhá synchronizovat vizi tvůrčího týmu a zrychlit filmování

Storyboarding ušetří čas na projektu, protože kreativní tým dospěje ke shodě rychleji. Chcete-li vytvořit scénář, musíte se rozhodnout pro hlavní vizuály, styl, pořadí scén a typy herců. Tým bude také muset přemýšlet o tom, jak sestavit záběr, jaké úhly zaujmout. Jelikož jsou tato rozhodnutí projednávána a schvalována ještě před zahájením natáčení, proces půjde rychleji.

4. Storyboard urychlí výrobu animační videa

Animační video je vytvořeno následovně: umělec připravuje ilustrace, poté je animuje pohybový designér. To znamená, že pro vytvoření animace musíte nejprve nakreslit mnoho obrázků: postavy, pozadí, objekty.

Kreslení z hotového scénáře je mnohem jednodušší. Všechna základní řešení již byla nalezena, zbývá pouze doplnit a podrobně popsat náčrtky. Umělec navíc provede úpravy ve fázi scénáře mnohem rychleji než v hotových ilustracích. Díky tomu zvládne svoji část videa rychleji.

Když si vystačíte bez storyboardingu

Pokud jste si jisti, že se smluvním partnerem mluvíte stejným jazykem, můžete tento krok přeskočit. Například pokud děláte společně páté podobné video v řadě, ve čtyřech předchozích jste vytvořili storyboardy a došlo k několika úpravám. To znamená, že víte, že posádka vašim cílům dobře rozumí a našla styl, který se vám líbí.

Ve všech ostatních případech je lepší věnovat čas storyboardingu. Vyplatí se to.

Opravte to

Storyboard je sada ilustrací, které ukazují pořadí a obsah scén. Mohou být velmi podrobné, což je užitečné u složitých projektů. Při pohledu na scénář si můžete snadno představit celé video.

Ilustrace slouží jako reference pro kameramany, redaktory a zbytek produkčního týmu, protože ukazují, jak se kamera pohybuje, jaké úhly zaujmout, jaký druh úpravy bude.

Scénář připravuje ilustrátor, scenárista mu pomáhá, manažer sleduje proces. Toto je technický krok, ale neměli byste jej přeskakovat, protože storyboarding vám ušetří čas a peníze:

  • lépe porozumíte tomu, co můžete očekávat, a riziku přepracování se sníží;

  • před natáčením si všimnete, zda jsou ve videu natažené a nudné scény, kde se nic neděje;

  • tým projedná a přijme všechna důležitá kreativní a technická řešení, takže natáčení bude rychlejší;
  • umělec rychleji nakreslí ilustrace pro animaci, protože kreslí ze scénáře je jednodušší.

# animace # produkce # reklama # reklamy # produkce videa # produkce videa

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.